Adaptogeny

W dzisiejszych czasach nie jesteśmy w stanie uniknąć stresu, ale możemy się nauczyć jak skutecznie sobie z nim radzić i kontrolować jego objawy. Z pomocą przychodzi nam natura dostarczając adaptogenów. Są to substancje zwiększające zdolność organizmu do przystosowywania się do zmiennych warunków środowiska i otoczenia. Najczęściej występują one w roślinach, których związki biologicznie aktywne mogą pełnić w organizmie człowieka funkcje regulatorowe, wspomagając jego odporność na sytuacje stresowe spotykane w życiu codziennym. Nie posiadają one przy tym działania uspokajającego lecz adaptacyjne i mobilizujące, dlatego w przeciwieństwie do roślinnych surowców uspokajających jak np. waleriany nie otumaniają, a wręcz wzmacniają zdolności kognitywne, poprawiając koncentrację i zdolność do logicznego myślenia. Adaptogeny posiadają zdolności przystosowawcze organizmu, pomagają kontrolować reakcje na czynniki stresowe spotykane przez nas w życiu zawodowym i prywatnym.
 

Poznajmy adaptogeny

Biorąc pod uwagę, że około 80% lub więcej wszystkich chorób ma swoje korzenie w stresie, wydaje się, że większość z nas żyje obecnie w „fazie wyczerpania". Niestety, nasza dieta, pełna żywności przetworzonej i oczyszczonej (prawie, że „anty-żywności"), pozbawiona niezbędnych, ważnych składników odżywczych, nie jest w stanie ochronić nas przed długotrwałym stresem. W efekcie pojawiają się główne problemy społeczno - medyczne naszych czasów, czyli choroby cywilizacyjne: nowotwory, choroby układu krążenia, udar mózgu i cukrzyca.


Jednak ludzie nigdy nie dają za wygraną! Nieustannie poszukują nowych możliwości, by walczyć ze stresem i zachować zdrowie. Nauka o żywieniu ma krótką historię. Zainteresowanie różnymi składnikami żywności i rolą, jaką odgrywają w organizmie, to okres ostatnich kilku dziesięcioleci. Badacze, podczas swoich testów i doświadczeń, odkryli wiele witamin i składników mineralnych, które dzisiaj są nam dobrze znane. W istocie, w wyniku rozwoju chemii odkryto, że witaminy i składniki mineralne odgrywają wyjątkowo ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu. Ostatnio wzrasta także powszechna świadomość o istotnym znaczeniu składników odżywczych w osiągnięciu optymalnego stanu zdrowia.

Chociaż witaminy i składniki mineralne - ważne substancje podtrzymujące zdrowie - skupiły na sobie całkowitą uwagę żywieniowców, obecnie nowa kategoria substancji odżywczych okazuje się równie skuteczna. Są to "fitozwiązki - bardzo potężne składniki obecne w roślinach, wywierające korzystny, wielokierunkowy wpływ na organizm. W królestwie roślin na szczególną uwagę zasługują adaptogeny, znane od tysiącleci praktykom medycyny tradycyjnej, a obecnie na nowo „odkrywane."